Kielecki Klub Piłkarski Korona istnieje od 2001 roku. Jego działalność to kontynuacja 40 letniej tradycji klubu MKS „Korona” Kielce, założonego w 1973 roku. Założycielem stowarzyszenia jest Tadeusz Dudka, a pierwszymi trenerami w KKP Korona zostali trener Mariusz Słabiak, Jerzy Marzec oraz Tomasz Krężołek którzy do dnia dzisiejszego szkolą koroniarską młodzież. Głównym celem statutowym Kieleckiego Klubu Piłkarskiego Korona jest objęcie szkoleniem piłkarskim dzieci i młodzieży będącej uczniami szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dzięki wielkiemu wsparciu oraz pomocy Urzędowi Miasta Kielce, w celu poprawy jakości szkolenia młodych zawodników z powodzeniem funkcjonują klasy sportowe.
Kielecki Klub Piłkarski Korona istnieje od 2001 roku. Jego działalność to kontynuacja 40 letniej tradycji klubu MKS „Korona” Kielce, założonego w 1973 roku.. Założycielem stowarzyszenia jest Tadeusz Dudka, a pierwszymi trenerami w KKP Korona zostali trener Mariusz Słabiak, Jerzy Marzec oraz Tomasz Krężołek którzy do dnia dzisiejszego szkolą koroniarską młodzież. Głównym celem statutowym Kieleckiego Klubu Piłkarskiego Korona jest objęcie szkoleniem piłkarskim dzieci i młodzieży będącej uczniami szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dzięki wielkiemu wsparciu oraz pomocy Urzędowi Miasta Kielce, w celu poprawy jakości szkolenia młodych zawodników z powodzeniem funkcjonują klasy sportowe.
I tak w Szkole podstawowej nr 27 w Kielcach od pięciu lat funkcjonują klasy sportowe ( IV, V, VI klasa). W tym miejscu należy podkreślić rolę Dyrekcji Szkoły, która wspólnie z gronem pedagogicznym wprowadziła nowo tworzone klasy sportowe w strukturę szkoły. Nauczyciele wraz z wychowawcami poszczególnych klas dbają, żeby zawodnicy umiejętnie łączyli obowiązki szkolne ze sportem, czego efektem są bardzo wysokie średnie wyniki nauczania w klasach sportowych.
Po ukończeniu VI klasy podstawowej zawodnicy z Kielc i okolic oraz Województwa Świętokrzyskiego trafiają do klas sportowych mieszczących się w Gimnazjum nr 10 w Kielcach przy ulicy Gagarina (w sąsiedztwie stadionu Kolporter Arena). W 2002 roku w gimnazjum o którym mowa powstała pierwsza w województwie klasa sportowa o profilu piłka nożna. Wówczas naukę rozpoczęli zawodnicy rocznika 1989 którzy po kilku latach szkolenia w naszym klubie zdobyli mistrzostwo polski juniorów starszych. Dyrekcja Szkoły i całe grono pedagogiczne wspólnie z Kieleckim Klubem Piłkarskim Korona troszczy się o dobre wyniki w nauce, należyte wychowanie w połączeniu z odpowiednim szkoleniem piłkarskim. Dobra opinia o szkole skutkuje co roku liczną grupą chłopców przystępujących do rekrutacji. W egzaminach uczestniczą chłopcy dotychczas szkoleni w grupach naszego klubu, z innych kieleckich klubów oraz zawodnicy z terenu całego województwa. Zawodnicy spoza Kielc mają zapewniony bezpłatny pobyt i wyżywienie w internacie szkolnym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kielcach.
Na dowód że powołanie klas sportowych w strukturach Kieleckiego Klubu Piłkarskiego Korona jest jak najbardziej uzasadnione świadczą ostanie wyniki sportowe :
Zawodnicy rocznika 2000 w 2012 roku zajęli III miejsce w finale Ogólnopolskiego Turnieju Danon Cup 2012 (nieoficjalne mistrzostwa Polski dwunastolatków)
Mistrzostwo Polski Szkół Podstawowych w piłce nożnej w Finale Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Głuchołazach, 15-18.06.2014 r. zdobyli zawodnicy rocznika 2001
Zawodnicy rocznika 2001 oraz 2002 w 2012 oraz 2013 roku osiągnęli znaczący sukces. Wygrali rok po roku prestiżowy turniej Marka Wielgusa zdobywając mistrzostwo polski w kategorii U-11. W nagrodę drużyna z rocznika 2001 pojechała do Włoch na mecz ligowy Interu Mediolan a drużyna z rocznika 2002 kibicowała naszej reprezentacji narodowej w meczu eliminacyjnym do mistrzostw europy na stadionie narodowym w wygranym meczu z Niemcami.
Mistrzostwo Polski w 2008 roku szkół gimnazjalnych. i udział w 2009 roku w Mistrzostwach Świata tychże szkół w Turcji.
W 2010 roku II miejsce w prestiżowym turnieju Coca-Cola Cup 2010 gdzie starowało ponad 2000 drużyn z całej polski.
Również w 2010 roku IV miejsce w Mistrzostwach Polski U-13 NIKE-CUP rozgrywanych w Łodzi
W czerwcu 2011 r. zawodnicy z rocznika 1996 uczestniczyli w Międzynarodowym Turnieju Challenge Jacques Barbey C.S.M.B. Football we Francji skąd przywieźli okazały puchar za zwycięstwo ogrywając czołowe drużyny z Francji.
W 2012 roku wygrali prestiżowy turniej ogólnopolski w kategorii trzynastolatków Adidas Football Challenge 2012. W nagrodę pojechali na mecz EURO 2012 Polska – Czechy.
W ostatnich latach Kielecki Klub Piłkarski Korona regularnie wygrywa współzawodnictwo klubów piłkarskich woj. świętokrzyskiego za pracę szkoleniową z młodzieżą, gdzie jest oceniana rywalizacja w rozgrywkach ligowych i udział zawodników w kadrach wojewódzkich. Trenerzy pracujący w KKP Korona stale doskonalą swoje umiejętności uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Chętnie dzielą się swoją wiedzą prowadząc zajęcia i wykłady na Wojewódzkich Kursokonferencjach Trenerów i Instruktorów Piłki Nożnej, Kursach Trenerskich organizowanych przez ŚZPN, sprawując opiekę nad stażystami.
Naszym priorytetem jest promowanie i rozwijanie piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży z naszego miasta oraz regionu poprzez budowanie odpowiednich warunków do nowoczesnego, kompleksowego i zindywidualizowanego szkolenia piłkarskiego z zachowaniem zasad fair play. Stawiamy na umożliwienie rozwijania sportowych pasji naszych zawodników oraz odkrywanie i szkolenie talentów piłkarskich mogących w przyszłości grać w drużynach seniorskich naszego klubu.
Myślą przewodnią przy powstawaniu KKP Korona było jedno: stworzyć klub piłkarski u podstaw, z historią i z ciągłością wydarzeń. Aby ją spełnić klub musi posiadać wizję, misję, cele oraz wartości które silnie zmotywują i zintegrują całą koroniarską rodzinę począwszy od zawodników i trenerów po współpracujących partnerów i rodziców.
WIZJA
Wizją Kieleckiego Klubu Piłkarskiego Korona jest stać się nowoczesnym klubem budzącym pozytywne emocje, klubem który chce odgrywać znaczącą rolę w szkoleniu dzieci i młodzieży w Polsce.
MISJA
„Kiedy Dorosnę Zostanę Koroniarzem”
Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina sportu w świecie. Angażuje miliony dzieci, młodzieży i starszych, czynnie uprawiających futbol dla zdrowia i radości życia. Na piłce nożnej spoczywa jednak szczególna odpowiedzialność moralna. Jej wartości i normy uczą, wychowują, wprost i pośrednio wpływając na ludzkie zachowanie w każdym kraju i na całym globie.
Kielecki Klub Piłkarski Korona ma świadomość, że nie wszyscy szkoleni chłopcy osiągną poziom sportowy umożliwiający wykonywanie zawodu piłkarza, dlatego w całym systemie szkolenia nie zapominamy o celach bardziej ogólnych, którymi są nauczanie i wychowanie poprzez sport oraz pielęgnowanie pozytywnego wizerunku klubu.
Dlatego Misja naszego klubu ma uświadamiać młodym Koroniarzom, że oprócz nauczania czysto piłkarskich aspektów, przyswajają zasady funkcjonowania w grupie, tworzenia jedności i równości. Przez wspólnie spędzone lata nauczą się zasad które pomogą im w życiu w dorosłym społeczeństwie.
Młody Koroniarz to nie tylko dobry piłkarz a przede wszystkim w przyszłości dobry człowiek, trener-wychowawca młodzieży, wierny kibic, być może partner, a nawet właściciel klubu.
CELE
- Objęcie wieloletnim, profesjonalnym systemem szkolenia piłkarskiego uzdolnionych ruchowo dzieci i młodzieży z terenu Kielc i najbliższych okolic.
- Wyszkolenie w pełni ukształtowanych piłkarzy pod względem sportowym, etycznym i mentalnym, spełniających wymogi stawiane zawodnikom na poziomie ekstraklasy, I ligi oraz II ligi.
WARTOŚCI
- uczciwość
- rzetelność i praca
- sprawiedliwość
- życzliwość i koleżeństwo
- honor, godność, lojalność
- kultura, szacunek, gościnność
- solidarność i wierność
- odpowiedzialność
UCZCIWOŚĆ
Gra musi być uczciwa, jeśli ma być grą sportową. Należy skrupulatnie przestrzegać litery przepisów. Po to obie drużyny wychodzą na boisko, aby walczyć według przyjętych zasad. Oczekując uczciwości od innych, należy wymagać jej zawsze od siebie. Kto łamie przyjęte reguły, musi ponieść odpowiednie kary, identyczne wobec każdego. Uczciwość obowiązuje zarówno samych piłkarzy, jak i trenerów.
RZETELNOŚĆ I PRACA
Zawodnicy muszą się uczyć rzetelności, pilności i samodyscypliny, a od trenerów trzeba żądać solidnego, stale unowocześnianego warsztatu trenerskiego, umiejętności utrzymania atmosfery, współpracy w zespole, a także zdolności do pobudzania ambicji i woli walki oraz ciągłego doskonalenia techniki i taktyki
SPRAWIEDLIWOŚĆ
Rywalizacja musi być oparta o reguły zrozumiałe dla każdego i obowiązujące wszystkich po równi. Każda wygrana i miejsce w tabelach ma być nagrodą za wywalczony na boisku sukces. Łamanie przepisów musi spotkać się nie tylko z doraźnymi karami na boisku i poza nim, ale także z ostrą dezaprobatą moralną jako niegodny sportowca sposób dążenia do zwycięstw. Trenerów obowiązuje stosowanie jednakowych kryteriów wobec własnych zawodników i przeciwników, bezstronne i sprawiedliwe oceny występów. Pamiętać musimy, iż o jakości każdego meczu decydują zarówno wygrani, jak i przegrani, którym również należą się podziękowania za grę.
ŻYCZLIWOŚĆ I KOLEŻEŃSTWO
Każdy człowiek lepiej i skuteczniej wykonuje zadania w atmosferze zaufania i życzliwości ze strony trenerów i zawodników Potrzebne jest też każdemu koleżeństwo i współdziałanie partnerów, wyzwalające większą energię i zdolność do szybszego osiągania wysokiego poziomu. Trzeba wszystkim dawać szanse i warunki do ich wykorzystania. Pochopna rezygnacja i nieumiejętność wyzwolenia dyspozycji piłkarzy stała się przyczyną zmarnowania niejednego talentu. Warto zawodników chwalić za udane występy, wzmacniając w nich świadomość własnej wartości i pozytywną motywację na przyszłość. Koledzy z boiska muszą pamiętać, by każdy partner mógł rzec o drugim, iż z nim gra mu się bardzo dobrze. Wtedy nie tylko powstaje sportowa radość z występów, ale też rośnie siła drużyny oraz podnosi się jakość gry. Przyjazne nastawienie nie może jednak nigdy przekroczyć dozwolonych granic, przekształcając się w pobłażanie złu, zamykanie oczu na oczywiste błędy, niedostatki lub wybryki podopiecznych i kolegów
HONOR, GODNOŚĆ, LOJALNOŚĆ
Piłkarz podczas meczu i podczas treningów jest nie tylko aktorem atrakcyjnych widowisk, przedmiotem transferowych przetargów oraz publicznie wyrażanych opinii, nierzadko surowych i nieprzychylnych. Jest on jednak nade wszystko człowiekiem, dbającym zarówno o swoją pełną podmiotowość i godność osobistą, jak i żądającym jej respektowania wobec kolegów i całej drużyny. Dotyczy to wszystkich uczestników piłkarskiej struktury – od najmłodszych zawodników, aż po trenerów i kierownictwa klubów. Niedopuszczalna jest dyskryminacja rasowa, wyznaniowa czy narodowościowa.
Nie wolno nikogo poniżać ani w swojej, ani w obcych drużynach. Trzeba umieć wygrywać po rycersku, bez chełpliwości i zarozumialstwa, trzeba też nauczyć się z honorem przegrywać, bez poczucia krzywdy i żądzy pozasportowej zemsty. Osobista postawa godnościowa winna się też łączyć z dbałością o honor zespołu i lojalnością wobec reprezentowanych barw klubowych.
KULTURA, SZACUNEK, GOŚCINNOŚĆ
Piłka nożna jako sport i najpopularniejsza, masowa rozrywka należy do sfery kultury. Żąda tym samym od ogółu jej uczestników i miłośników przestrzegania najprostszych norm uprzejmości, gościnności, powściągliwości i elegancji w słowach, gestach i czynach, poszanowania dobrego imienia rywali i sympatyków innych drużyn. Wzbudzając ogromne zbiorowe emocje – żąda się od autentycznych miłośników futbolu powściągnięcia nadmiaru uczuć, słownej agresji. Należy pamiętać o żelaznych i twardych prawach sportu. Kiedy jedni zwyciężają – inni muszą być przegrani, lecz zawsze nadchodzi szansa na rewanż. Kiedy my jesteśmy gospodarzami, to inni przybywają do nas w gości, jednak niedługo koło rozgrywek się obróci i wtedy my zawitamy na obcy teren, oczekując przyzwoitego przyjęcia, tak jak to bywa w środowisku ludzi kulturalnych, a na-pewno w zdrowym, nie zepsutym etycznie sporcie.
SOLIDARNOŚĆ I WIERNOŚĆ
Piłka nożna potrzebuje solidarności wszystkich zawodników i trenerów oraz milionów jej miłośników wokół czystych etycznie zasad sportowych. Wymaga wykorzystania spontanicznych, żywych odruchów serca w budowie nadwątlonych więzi społecznych. Koncentracja uczuć i bezinteresownych działań wobec ukochanych klubów i narodowych reprezentacji pozwala zwiększać kapitał zbiorowych pragnień, oceniać kategoriami wartości i tworzyć podstawę wspólnoty celów. Wierność krajowi, regionowi, klubowi, danej instytucjom i ludziom nie może jednak w żadnym przypadku zmieniać się w źródło szowinizmu, nienawiści i ksenofobii, ani też podporządkowywać myślących jednostek prawom stadnych zachowań.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ
W strukturze sportu piłkarskiego wszystkie ogniwa ponoszą pełną odpowiedzialność za swe działania na poszczególnych odcinkach.Zawodnicy – odpowiadają za poziom gry i uczciwe jej traktowanie, zgodne z przepisami i zasadami fair play.Trenerzy – za sprawne oraz profesjonalne przygotowanie i mądre prowadzenie drużyn. Sponsorzy i działacze – za tworzenie obiektywnych warunków racjonalnej pracy w klubie.
Kielecki Klub Piłkarski Korona z siedzibą w Kielcach wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Kielcach, X Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000029198.
Numer Identyfikacji Podatkowej PL 959-14-87-227
Adres: 25-432 Kielce, ul. Jeziorańskiego 53
NIP: 959-14-87-227
REGON: 292418606
Dane kontaktowe:
Prezes stowarzyszenia KKP Korona Kielce: Robert Stachura
e:mail: robert.stachura@kkp-korona.pl, tel. +48 697 774 443
Dyrektor sportowy KKP Korona Kielce: Marcin Gawron
e:mail: marcin.gawron@kkp-korona.pl, tel. +48 698 565 464
Sekretarz KKP Korona: Łukasz Karwowski
email: lukasz.karwowski@kkp.korona.pl, tel. +48 794 984 081
W ostatnich latach Kielecki Klub Piłkarski Korona regularnie wygrywa współzawodnictwo klubów piłkarskich woj. świętokrzyskiego za pracę szkoleniową z młodzieżą, gdzie jest oceniana rywalizacja w rozgrywkach ligowych i udział zawodników w kadrach wojewódzkich. Trenerzy pracujący w KKP Korona stale doskonalą swoje umiejętności uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Chętnie dzielą się swoją wiedzą prowadząc zajęcia i wykłady na Wojewódzkich Kursokonferencjach Trenerów i Instruktorów Piłki Nożnej, Kursach Trenerskich organizowanych przez ŚZPN, sprawując opiekę nad stażystami.
Naszym priorytetem jest promowanie i rozwijanie piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży z naszego miasta oraz regionu poprzez budowanie odpowiednich warunków do nowoczesnego, kompleksowego i zindywidualizowanego szkolenia piłkarskiego z zachowaniem zasad fair play. Stawiamy na umożliwienie rozwijania sportowych pasji naszych zawodników oraz odkrywanie i szkolenie talentów piłkarskich mogących w przyszłości grać w drużynach seniorskich naszego klubu.